Тернопіль

Сила в правді

Ціна питання 20 мільярдів – на Дністрі все таки будуватимуть каскади ГЕС. (фото, відео, документи)

в Правда про чиновників

Про будівництво каскаду ГЕСів на Дністрі мова йде вже давно. Жителі сіл, які примикають до русла річки, громадські активісти, екологи та районні чиновники як Тернопільської, так і Чернівецької областей виступають категорично проти побудови таких великих водних електростанцій. Адже насамперед будівництво ГЕСів призведе до непоправних наслідків забруднення річки, Дністровського каньйону, який є Національним парком України. Та ще більше — це зашкодить людям, які проживають поблизу. Їхні домівки будуть підтопленні, їм доведеться цілими сім’ями переїжджати на іншу територію і будувати життя заново.

 

Здавалося, що у 2016 році Тернопільська обласна рада поставила крапку у дискусії – чи надавати дозвіл на будівництво каскаду ГЕС на Дністрі. Депутати проголосували за заборону  такого будівництва на руслі річки, та й взагалі в межах області.

Проте, “колеги-бариги” пробують всіляко обійти це рішення, — пише на своїй сторінці у соцмережі громадський активіст Ігор Василів. Чоловік впевнений — “Укргідроенерго” будуватиме каскад ГЕС на річці, попри всі протести громад, попри всі застереження екологічних організацій і, навіть, попри звернення жителів Молдови, які теж відчують після зниження рівня Дністра брак питної води.  Адже, ніщо не може зупинити бариг від розпилу мільярдів гривень на будівництві електростанцій”.

На таку думку активістів навело нещодавнє інтерв’ю гендиректора Укгідроенерго Ігоря Сироти, який впевнено розповідав на телеканалі 112 Україна про амбінтні плани підприємства. До 2026 року Укргідроенерго побудує ГЕС на Дністрі і в Каневі. За словами Ігоря Сироти, це їм офіційно дозволив Кабінет Міністрів, коли 13 липня 2016 року схвалив “Програму розвитку гідроенергетики на період до 2026 року”. У ній йдеться про будівництво каскаду з 6-ти руслових/дериваційних низьконапірних гідроелектростанцій. Орієнтовна вартість будівництва становить 1100 млн. євро (це за проектом 2014 року, зараз ця вартість набагато більша). ГЕСи будуть розміщенні В Івано-Франківській, Чернівецькій та Тернопільській областях.

Окрім того, будівництво нових ГЕС підтверджує “Енергетична стратегія України на період до 2035 року”, яка була прийнята Кабміном 18 серпня 2017 року. Журналісти “Народної правди” проаналізували цей документ. На 49 сторінці  йдеться про реконструкцію існуючих та будівництво нових ГЕС та ГАЕС, яке має завершитися до 2025 року. Однак де саме їх будуватимуть, в Енергетичній стратегії України — жодного слова.

“Словом, вітаю, браття і сестри, купу сіл на півдні Тернопільської області підуть під воду. Та їхнє горе не буде марним, адже завдяки ГЕС гарненько наб’ють собі кишені десятки чиновників і чиновничків – «пиріг» з 20 мільярдів (які підуть тільки на проект станцій) ділиться на багато щедрих шматочків. І, важливо, зароблять не лише якісь там київські кабінетні щурі, яким завжди було байдуже на жителів такої маленької області як Тернопільська. Ні, за знищення Дністра можна буде низько вклонитися і місцевим баригам”, — резюмує Ігор Василів.

На думку активістів, головними лобістами будівництва ГЕС є брати Барни  – нардеп Олег Барна і голова ОДА Степан Барна та Іван Крисак, заступник голови ОДА. Після перших протестів громадськості проти знищення Дністра в обласній адміністрації створили тимчасову комісію. Вона мала би детально вивчати всі ризики від будівництва ГЕС, дослухатися до думки мешканців області.

Натомість, заступник голови ОДА Іван Крисак возив усіх охочих в Новодністровськ, а потім розказував направо і наліво, як добре живеться людям біля греблі. “Цікаво, звідки взялося в Івана Богдановича таке щире захоплення ідеєю знищити одну з найбільших річок країни, погубити екосистему Дністровського каньйону та позбавити сотні тисяч людей нормальної питної води? Так, чи будувати електростанцію на річці тепер будуть вирішувати ради сіл, розташованих біля місць можливого зведення ГЕС. А їх, я вам гарантую, чиновнички трошки більшого калібру фінансово “простимулюють”. Можете сказати Дністру «Арівідерчі!», — впевнений активіст.

Можливо і річка Дністер не зникне з карти України після побудови каскаду ГЕС на її руслі, та от щонайменше 14 сіл можуть пропасти. Очікується, що після будівництва каскаду ГЕС – рівень води в середньому підніметься на 8-9 метрів, що призведе до підтоплення городів, житлових будинків, церков та навіть кладовищ. А Національний природній прак “Дністровський каньйон” взагалі може зникнути з списку “Семи природніх чудес України”.

Підписуйся на Народна Правда в Twitter. Дізнавайтесь першими про останні новини.

Останні Правда про чиновників

Кольцов VS прокуратура: хто кого?

Незаконними вказівками начальника Головного територіального управління юстиції в Тернопільській області Едуарда Кольцова
Scroll Up