Корупційні схеми: як в РДА Тернопільщини обходить систему “Прозоро”

в Економічна правда/Новини

3 18-ти районних адміністрацій Тернопільської області, 13 – не провели жодної системи державних закупівель прозоро. Дослідження здійснювали експерти Центру громадського моніторингу та досліджень протягом 4 місяців у рамках проекту «Зменшення впливу корупційних ризиків та конфліктів інтересів при розподілі бюджетних коштів».

Заступник голови правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень” Юрій Кузько розповідає, що основне над чому вони працювали це “конфлікт інтересів при розподілі коштів та тендерні закупівлі. Проаналізували роботу Тернопільської міської та обласної рад.

Найприкріша ситуація у районних держадміністраціях Тернопільської області, де очевидне недотримання “рекомендацій” Тернопільських рад здійснювати державні ні до порогових, ні за порогових закупівлях прозоро .

“У Лановецькій РДА був дуже цікавий випадок: районний відділ освіти здійснював закупівлю пального та уклав договір з найдорожчою компанією. Хоча, участь в тендері були заявлені 4 підприємства, 3 – дешевші. Чому відділ освіти обрав найдорожчу компанію запитували поліцію та фін іспекцію. Дві державні структури дали різні відповіді: поліція правопорушень у державній закупівлі не виявила, а у фін інспекції підтвердили порушення” – каже Юрій.

Щодо конфліктів інтересів при розподілів коштів, то найкраще їх ліквідувати, запровадивши систему державних закупівель прозоро. Найбільше конфліктні ситуації проявляються на до порогових закупівлях, які за сумою є невеликою, приблизно до 50 тис грн. На за порогових закупівлях, тендерах, наприклад ремонт лікарні на 50 мільйонів гривень, прослідкувати конфлікт інтересів набагато важче, і виникають вони дуже рідко. Адже, зрозуміло, що коли йде закупівля районним відділом освіти харчові продукти, то тут фігурують люди, які є родичами чи знайомими.

Юрій Кузько назвав особу, яка найбільше фігурувала в державних закупівлях на Бучаччині.

“Петро Гадз брав участь в тендерах і, по суті, конкурував сам з собою”.

Сьогодні, центр громадського моніторингу та досліджень заніс Гадза до чорного списку антимонопольного комітету. Це заборонить на три роки брати участь в нових тендерах. Такий випадок ще торішньої давності. Проте, ситуація на невеликих закупівлях не змінюється.

Яким чином регулюються до порогові закупівлі у Тернопільській та Львівській областях? Розпорядження у Тернопільських радах має лише рекомендаційний характер, на противагу Львівським, де є обов’язок проводити подібні закупівлі прозоро.

Для вирішення таких ситуації ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень” стверджує, що необхідно у законні вести обов’язковість введення системи державної закупівлі прозоро і потрібно, щоб на рівні областей і міст у розпорядженнях теж писали обов’язково, а не “рекомендаційно”. У Львові завдяки цій громадській організації вдалося внести зміни у систему державних закупівель прозоро. У Тернопільській області жодних реакцій нема. Тернопільська обласна рада надіслала листа про те, що все здійснюється прозоро, а міська рада відповідей не дала.

Наталя КОЛОДІЙ